מצבת זיכרון בנשר – יד לבנים

מצבת זכרון נשר

האנדרטה לנופלים במלחמות ישראל, מעשה ידי מיכאל קראטה  (שהיה פסל ומעצב גרפי) המבנה שימש בתחילתו כעמדת בטון מבוצרת שהגנה על תושבי נשר בשנים 1936-1939.

המקום נקרא "יד לבנים" ,ברחוב החלוצים, בשכונת גבעת נשר בעיר נשר.

בתקופת מאורעות בשנים 1936-1939, שימשה גבעת נשר כמקום ממנו צלפו כנופיות פורעים מבלד א-שייח לתוך הצריפים ששכנו בתחתית הגבעה. משנמשכו פעולות הפורעים התגבשה החלטה בקרב התושבים היהודיים של נשר לשים קץ לתקריות. קבוצה של פועלים עלתה במעלה הגבעה עם כלי נשק וכלי עבודה והקימה תוך זמן קצר עמדת בטון מבוצרת שחלשה על כל השטח והצליפות פסקו. העמדה הפכה לאחר הקמת המדינה לחלק ממבנה האנדרטה לחללי מלחמות ישראל השוכנת בראש גבעת נשר.

יד לבנים החדש בנשר, בתכנון "so arch". האדריכלים שחר לולב ועדד רוזנקיאר הוסיפו אודיטוריום קטן וצנוע נוסף לעמדת השמירה הישנה, שהוכרזה ברבות השנים כיד לבנים, ועיצבו מחדש את רחבת הטקסים וחדר השמות. האודיטוריום מתאים לתפיסה החדשה, שמבקשת להכניס חיים ותנועה לאתרים בכל ימות השנה, ולא רק בימי זיכרון.

מידי שנה נוהגים לקיים באנדרטת יד לבנים את טקס יום הזיכרון ובו מספרים את סיפורי גבורה של הנופלים, מראים את תמונותיהם והלהקה העירונית שרה שירים לכבוד יום זה. טקס זה הפך למסורת בעיר, במעמד ראש העיר ,סגניו ותושבי העיר. 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest